DOPORUČUJEME

Deprese: Jak poznat psychické problémy u dětí


Ordinace dětských psychiatrů praskají ve švech. Stejné je to u dětských psychologů. Situace v této oblasti není příznivá a lepší to nebude nejspíš ani v budoucnosti. Umíte rozpoznat depresivní příznaky u dětí?

Deprese je hluboký smutek

Člověk může být smutný a bez nálady, protože je toho v životě na něho hodně. Má starosti v práci, ani doma se mu ve vztahu nedaří, k tomu finanční problémy v důsledku inflace, která zdražuje energie i jídlo. Přirozeným důsledkem takové situace může být vznik deprese. U dospělého se projevuje mimo pocity úzkosti, beznaděje, problémy se soustředěním, potížemi se spánkem, ztrátou chuti k jídlu nebo naopak přejídáním i myšlenkami na smrt, uvádí Valencia Higuera na stránkách Healthline.com. V takovém případě je doporučována odborná pomoc psychoterapeuta nebo psychiatra.

Koronavirus zhoršil psychiku u dětí

Období koronavirové pandemie se bohužel negativně podepsalo i na psychice českých dětí. Ordinace dětských psychiatrů hlásí nárůst případů úzkostných a depresivních poruch, sebepoškozování či různých závislostí. Bohužel je jich tolik, že čekací lhůta, než se dítěti dostane odborná pomoc, se prodlužuje i na půl roku a více. Mnozí rodiče si přitom myslí, že depresemi trpí zpravidla je emočně labilní dospělí. Opak je ale pravdou. Ani dětem se deprese nevyhýbá. Navíc se u nich schovává za netypické chování, podle kterého byste jako laikové na depresi nepomýšleli.

Netypické příznaky deprese u dětí

Napadlo by vás, že dítě, které utíká do virtuálního světa her, izoluje se od kolektivu, trpí návaly agresivity, vyčerpáním, poruchami spánku, případně propadne užívání návykových látek, může ve skutečnosti trpět depresí? Tímto chováním se dítě snaží schovat před svými vnitřními konflikty a emocemi, které neumí v sobě zpracovat. „Rozpoznání deprese u mladistvých bývá komplikovanější než u dospělých. Vyjádření symptomů je ovlivněno psychickou vyzrálostí pacienta, a navíc faktem, že děti i adolescenti mohou mít obtíže s reflexí a verbalizací svého emočního stavu, případně o tom vůbec nechtějí hovořit,“ říká MUDr. Michal Goetz z Dětské psychiatrické kliniky UK 2. LF a FN Motol.

Co nebo kdo za to může

Na vině tohoto chování dětí a adolescentů může být šikana ve škole i neúměrný tlak na výkon, kdy jsou od nich vyžadovány jen hezké známky, přičemž dvojka se jako pěkná známka už nebere. Ne vždy za to mohou rodiče, kteří chtějí mít ze svého dítěte premianta třídy. Je to i současné školství, v němž pracují mnohdy vyhořelí učitelé a jež dává důraz na výkon, známkování a zdůrazňování chyb, které žák udělá, míní TikTokerka a učitelka Štěpánka Cimlová, známá na internetu pod jménem Štěkánka.

Co dělat s depresivním dítětem

Když rodiče u svého dítěte zjistí zhoršení školního prospěchu, změnu chování ve smyslu stranění se kamarádů, uzavírání se do světe videoher či sebepoškozování, měli by zpozornět. Příčinou takového stavu opravdu může být deprese. Dítě, které je v psychické nepohodě, neumí své pocity správně popsat. Navenek proto vypadá, jako zlobivé, až agresivní, v některých případech spíše bez zájmu, lhostejné a odmlouvající. Rodiče by se tímto neměli nechat zmást a raději by se měli začít pídit po tom, co může za takovou změnu chování jejich ratolesti.

Kontaktovat lze školního psychologa. Jestliže ten nepomůže, lze se obrátit na kteréhokoliv dětského psychologa. Někdy je však nutné vyhledat přímo dětského psychiatra. Je ale třeba počítat s tím, že mají dlouhé čekací lhůty. Je proto nutné se obrnit trpělivostí a pochopením pro dítě. Útěchou pro rodiče může být to, že i deprese se dá úspěšně léčit. Někdy jen s pomocí psychoterapie, jindy jsou zapotřebí antidepresiva. I když o nich kolují různé zvěsti, často nepodložené odbornými studiemi, tak tyto léky nejsou návykové. Dítěti však dokážou pomoci od jeho nepříjemných psychických stavů. S depresí a úzkostmi se velmi často potýkají děti, u kterých bylo diagnostikováno ADHD.

Zdroj: Stekanka.czHealthline.comPediatriepropraxi.cz

Náhledové foto: Pixabay

Komentáře

Novinky na Zlínmag.cz

Novinky na Senior-ka.cz

Novinky na HistoriaMag.cz