I díky argentinskému televiznimu seriálu Soy Luna se do podvědomí mladé generace opět dostaly trekové brusle. Na rozdíl od těch in-line je na nich možné dělat krasobruslařské kreace a tančit. Jak si vybrat vhodné trekové brusle?
Z historie kolečkových bruslí
Historie kolečkových bruslí sahá někam do poloviny 18. století, kdy byly představené a patentované. Postupně se zdokonalovaly, lidé si je oproti původnímu nezájmu oblíbili. Od konce třicátých let minulého století nastává bruslařský boom, vznikají umělá kluziště, která využívala široká veřejnost. Nakonec se kolečkové brusle dostaly až na olympijské hry. Stalo se to v roce 1992, kdy se na nich hrál hokej. Dalšími sporty pak byly krasobruslení, rychlobruslení nebo roller derby.
Mezi trekovými a in-line bruslích je velký rozdíl. Trekové mají dvě řady koleček, in-line jen jednu. Nabídka bruslí je poměrně široká, takže je z čeho vybírat. Důležité je zaměřit se na správnou velikost, kolečka, brzdu a ložiska.
Velikost volíme raději větší
Velikost vybírejte vždy alespoň o půl čísla větší. Během bruslení je možné, že vám noha lehce oteče, a pak by vám bota byla těsná. Ideální je změřit si délku svého chodidla, která by pak odpovídala délce stélky. Podle ní pak už snadněji určíte velikost boty, kterou byste si měli koupit. Druh boty můžete volit jako sportovní nebo klasické. Sportovní trekové brusle mají lehkou a nízkou botu z koženky a syntetiky. Hodí se na roller derby, rychlé bruslení, jam skating. Klasické trekové brusle mají vysokou krasobruslařskou botu, která může být z kůže nebo koženky. Vypadají podobně jako brusle na led. Jsou ideální pro tancování i klasickou jízdu. Nabízejí větší oporu kotníku.
Důležitá jsou kolečka
U koleček trekových bruslí platí, že čím širší, tím pomaleji jezdí a lépe se ovládají. Na jejich jízdní vlastnosti má vliv zejména tvrdost. Čím je kolečko tvrdší, tím je rychlejší a hůře ovladatelné. Tvrdá kolečka jsou ideální na hladký asfalt nebo beton. Na silnice s nekvalitním povrchem volte spíše měkčí kolečka. Tvrdost koleček trekových bruslí se označuje písmenem A:
- Měkčí kolečka – 78A – 82 A – vhodné pro začínající bruslaře
- Tvrdší kolečka – 82A a více – pro pokročilé a profesionály.
Jak vybrat ložiska
Ložiska jsou označována hodnotou ABEC a číslem, které udává přesnost výroby. I zde platí, že čím je číslo vyšší, tím brusle lépe a rychleji pojedou. ABEC 1 jsou tedy ložiska s pomalejším chodem, zatímco ABEC9 jsou rychlejší.
Na brzdě záleží
Součástí trekových bruslí je také brzda. Na rozdíl od in-line bruslí ji ale mají vepředu. Brzda slouží především k brzdění, někteří začátečníci se s její pomocí odrážejí. Na výběr jsou brzdy klasické, nastavitelné nebo špuntové. Začátečníci by měli volit brzdu klasickou. Nastavitelná je vhodná pro pokročilé a špuntová se hodí pro jam skating.
Zdroj: https://www.honzovy-longboardy.cz/jak-vybrat/jak-vybrat-brusle/#:~:text=Jak%20vybrat%20brusle%201%201%29%20Jak%20vybrat%20velikost%3A,vybrat%20boty%3A%20…%206%206%29%20Jak%20vybrat%20brzdu%3A
Zdroj náhledové fotografie: Pixabay.com
Komentáře
Okomentovat